Reânceperea şantierului la clopotniţă şi spaţiul social al bisericii spitalului din Paşcani

Viața parohiei Iunie 25, 2013

In luna iunie au reânceput lucrările de construcţie la clopotniţă şi la spaţiului social construit în apropierea bisericii spitalului. În ciuda dificultăţilor financiare, am început construcţia acoperişului bucurându-ne de ajutorul unor creştini responsabili faţă de slujirea bisericii. Lucrările se desfăşoară cu dificultate, ţinând cont de lucrarea dificilă şi complexâ care trebuie executată. Din acest motiv, multumesc echipei de meşteri din localitatea Războieni, judeţul Iaşi în frunte cu domnul Privighetoriţa Constantin care a coordonat lucrările de şantier, începând de la punerea pietrei de temelie şi până în prezent. Acest spaţiu este unul de referinţă în municipiul Paşcani, ţinând cont de arhitectura deosebită în care este construit şi se doreşte a fi un loc unde să se poată desfăşura activităţi sociale cu tinerii voluntari pentru pacienţii creştini spitalizaţi, dar şi pentru a veni în ajutorul celor care sunt internaţi în ambulatoriu. Aceşti voluntari în număr de 15 sunt elevi şi studenţi din municipiul Paşcani, unii dintre ei studenţi la Facultatea de Medicină care sunt interesaţi în a împlini acte caritabile cu oamenii aflaţi în dificultate, datorită unei suferinţe.  Amintim faptul că, în Spitalul Municipal de Urgenţă Paşcani vin oameni, de cele mai multe ori bolnavi în stare gravă, unii fiind şi singuri, cu posibilităţi financiare reduse şi care, din diverse motive, nu are cine să-i mai viziteze; copiii lor sunt plecaţi în străinătate, soţii sau soţiile, fie nu mai sunt în viaţă, fie sunt prea bătrâni, iar prezenţa unei persoane la patul unui bolnav, pentru a discuta cu el poate însemna foarte mult pentru tratamentul psihic al pacientului creştin spitalizat. Credem că Bunul Dumnezeu ne va sprijini să finalizăm lucrările de construcţie la acest binecuvântat edificiu şi rugăm pe Hristos Doctorul să binecuvinteze această lucrare pe care cu nevrednicie o împlinim în slujba oamenilor!