Istorie Decembrie 21, 2011

Asistenţa religioasă în spitale este bine conturată în tradiţia şi istoria Bisericii noastre Ortodoxe, dar pentru că, regimul comunist a întrerupt desfăsurarea acestei lucrări, care era făcută  în mod organizat,  astăzi Biserica se află în situaţia de a reface întreaga retea de asistenţă religioasă si sociala.

Această lucrare sfântă nu concurează asistenţa medicală, ci este doar o contribuţie a Bisericii Ortodoxe la însănătoşirea oamenilor suferinzi, dintr-un unghi cu totul nou (însănătoşirea omului din interior spre exterior). Acelaşi proiect s-a desfăşurat şi la Spitalul Municipal Paşcani pe parcursul a 10 ani, timp în care s-a construit o biserică cu hramul „Sf. Ioan Botezătorul” care să fie permanent rugătoare Sfintei Treimi pentru toţi pacienţii creştini, dar şi pentru cadrele medicale care îi îngrijesc.

Istoricul bisericii

Cu voia Tătălui, cu ajutorul Fiului şi cu săvârşirea Sfântului Duh s- a zidit, din temelie, această biserică în cinstea Sfântului Ioan Botezătorul, în anii de la Hristos 2000-2006, ca loc de rugăciune pentru oamnenii bolnavi şi personalul medical lucrător în Spitalul Municipal de Urgenţă Paşcani. Acest sfânt lăcaş a fost ridicat cu binecuvântarea Părintelui Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, cu osteneala preacucernicului preot Ioan Gigi-Daniel, misionar de caritate la Spitalul Municipal Paşcani si secretar al Cancelariei Protopopiatului Paşcani; în ziua de 22 februarie a anului 2000 a fost pusă piatra de temelie de către Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, care a îndrumat, sprijinit şi supravegheat desfăşurarea lucrărilor de şantier. Biserica este construită în stilul ştefanian, al mănăstirlor din nordul Moldovei, cu un turn pe  acoperiş executat de echipa domnului Răchieru Sebastian, din localitatea Oglinzi, judeţul Neamţ, iar catapeteasma, iconostasele şi strănile bisericii au fost confecţionate în anul 2004, la atelierele domnului Arsene Nicuţă, din localitatea Grumăzeşti, judeţul  Neamţ şi donate de societatea comercială Caom din localitatea Paşcani, prin grija domnilor directori Vasile Bălău şi Nicoale Roman, acesta din urmă fiind și unul din ctitorii bisericii.  Pictura a fost realizată în tehnica „fresco”, în prima parte a anului 2007, de pictorii Anuţa Vlad şi Aniculăiesei Dumitru, din localitatea Botoşani, iar icoanele din catapeteasma bisericii au fost pictate de doamna Daniela Rotaru din localitatea Niş, Serbia.  În imediata apropiere a bisericii s-a construit o clopotniţă, între anii 2007-2015, având în componenţă un spaţiu social pentru desfăşurarea activităţilor filantropice în spital; construcţia are un subsol la cota -2,60, un spaţiu parter în formă de cruce, obţinut între plaşeele 0,00 şi 2,70m şi un element de suprastructură pentru susţinerea ocniţelor în care se pot amplasa 5 clopote, dar şi pentru susţinerea acoperişului ştefanian. La momentul scrierii acestui istoric clopotniţa are în componenţă un clopot.Clopotul bisericii are o greutate de 155 kg, la care se adaugă limba şi jugul de 45 Kg a fost turnat în atelierul societăţii comerciale Rancon, din localitatea Iaşi sub îndrumarea domnului profesor dr.ing. Carcea Ioan. Clopotul a fost donat de familia Creangă Dumitru și Eleonora, împreună cu fii, Alexandru şi Teodor din localitatea Târgu Neamţ. Biserica are un sistem de încălzire bine realizat, prin pardoseală şi radiatoare, lucrare care a fost realizată în luna octombrie a anului 2004 şi a primit ajutorul societăţii comerciale Caom – Paşcani, a societăţii comerciale THC – Paşcani şi prin grija deosebită a domnului Neculai Răţoi, primarul municipiului Paşcani. Obiectele de cult de pe Sfânta Masă, Sfintele Vase, Sfântul Chivot, două sfeşnice gravate, Sfânta Cruce şi Sfânta Evanghelie au fost cumpărate de la magazinul bisericesc al Protopopiatului Târgu Neamt, din oraşul Târgu Neamţ, judeţul Neamţ, în data de 6 martie 2005 şi au fost donate de societatea comercială Caom din Paşcani, prin grija domnului  ing. Roman Neculai.

In ziua de 13 martie 2005 a fost săvârşită prima slujbă, de Aghiasmă, marcând deschiderea Bisericii cu hramul „Sfântul Ioan Botezătorul” din incinta Spitalului, la care au particpat 20 de preoţi, în frunte cu protoiereul de Paşcani, Pavel Postolachi şi aproximativ 500 de credincioşi, alături de personalul medical şi administrativ al spitalului.

Rugăm pe Bunul Dumnezeu să binecuvinteze personalul medical şi administrativ al Spitalului Municipal de Urgenţă Paşcani şi pacienţii creştini care păşesc pragul acestei instituţii!

Mulţumim Lui Dumnezeu pentru bunătate şi multa purtare de grijă!

Preot Gigi-Daniel Ioan

preot misionar de caritate şi secretar al Cancelariei Protopopiatului Paşcani