Elevi păşcăneni sensibili la suferinţa oamenilor bolnavi

Viața parohiei Iunie 10, 2012

Elevi de la Colegiul Tehnic de Cai Ferate Unirea, coordonati de profesorul de religie Spataru Mugurel au desfasurat incepand cu 1 iunie 2012 activitati sociale in Spitalul Municipal Pascani, vizitand bolnavii internati temporar in spital. Acestia au pasit pragul saloanelor si timp de mai multe ore au schimbat ganduri si au oferit fructe persoanelor bolnave din doua sectii ale spitalului, interne si pediatrie. Actiunea lor este laudabila tinand cont de faptul ca omul bolnav, al timpului nostru, nu duce intotdeauna lipsa hranei in spital, ci lipsa comunicarii cu o persoana, tinand cont de faptul ca, cei mai multi dintre ei, sunt singuri ( fie familia este imbatranita, fie copii sau rudele apropiate, sunt plecate la munca in strainatate, si din acest motiv, nu are cine sa-i viziteze).

Biserica Sf Ioan Botezatorul  - Pascani are incheiat un parteneriat social de colaborare cu directiunea Colegiului Tehnic de Cai Ferate Unirea din Pascani, inca din anul 2010, prin care tinerii, in mod benevol, sunt indemnati sa-si ofere concursul in diverse activitati sociale desfasurate de biserica in spital.

Tinerii ATOR - Pascani au fost si ei prezenti intr-o activitate misioanra dar si sociala la sectia pediatrie desfasurand in activitati artistice, reusind prin tinuta pozitiva pe care o exprimau sa aduca bucurie pe chipul copiilor spitalizati. Au fost interpretate cantece si o piesa de teatru, care au antrenat  si descretit fruntile copiilor bolnavi din sectia pediatrie. Felicitam pe coordonatorul lor preotul Rusu Dumitru de la parohia Girgesti, Protopopiatul Pascani.