Concert de Colinde organizat pentru personalul medical și administrativ al Spitalului Municipal de Urgență Pașcani!

Viața parohiei Decembrie 24, 2016

Joi 22 decembrie 2016 în foaierul spitalului a fost organizat de către Biserica ”Sf. Ioan Botezătorul” din incintă un concert de colinde pentru personalul medical și administrativ al spitalului. Momentul artistic a fost susținut într-un mod deosebit, frumos și înălțător de către grupul vocal ”Visarion Puiu” ce aparține de Asociația Tinerilor Ortodocși Români – filiala Pașcani.      Evenimentul a fost deschis de către preotul misionar de caritate al spitalului care a arătat scopul manifestării și a vorbit auditoriului despre sărbătoarea Nașterii Domnului. S-au intonat colinde tradiționale, poezii ale autorilor români, scenete, care au destins atmosfera în rândul publicului spectator. Toți medicii aflați în spital, cu excepția secțiilor de terapie intensivă, asistenți medicali, personal administrativ au aplaudat și au fost introduși pentru câteva momente în atmosfera sfântă a sărbătorilor de Crăciun. La final cu toții am intonat colindul O ce veste minunată, și cei prezenți s-au închinat la icoana Nașterii Domnului. Directorul spitalului dr. Costică Pânzaru, emoționat vizibil de eveniment, a mulțumit preotului spitalului pentru organizare și a făcut în continuare un scurt bilanț al instituției oferind câteva diplome de excelență angajaților, care s-au evidențiat în activitatea profesională pe parcursul anului 2016.        Considerăm faptul că, acest eveniment a fost unul deosebit pentru lucrătorii spitalului, o activitate  misionară importantă a bisericii spitalului pe care dorim să o dezvoltăm, în special în acest spațiu unde întâlnim de multe ori durere și multă suferință.  Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru răbdare și-L rog să binecuvinteze personalul medical și administrativ al Spitalului Municipal din Pașcani!