Taina Sfântului Maslu - taina milei Lui Dumnezeu faţă de cei suferinzi !

Viața parohiei Iunie 20, 2012

Marţi 19 iunie 2012, la solicitarea personalului medical al sectiei de îngrijiri paliative, din cadrul Spitalului Municipal Paşcani, a fost sâvârşită slujba Sfântului Maslu, atât pentru pacienţii creştini spitalizaţi, în această secţie, cât şi pentru personalul medical. Oamenii internaţi aici sunt cei aflaţi în faza terminală a vieţii şi, de cele mai multe ori, sunt chinuiţi de conştiinţa că, boala, de care suferă, îşi are cauza în unele păcate, pe care nu le-au mărturisit la timp, sau că, eventual, vor muri fără iertarea acestora. Cum Dumnezeu, în bunătatea Sa absolută, are în grijă omul aflat în aceste situaţii de boală şi suferinţă, prin preoţii slujitori, sâvârşim, în mod constant, Taina Sfântului Maslu şi Taina Spovedaniei pentru toţi pacienţii creştini internaţi în Spitalul Municipal Paşcani.  De data aceasta, solicitarea a fost din partea personalului medical al secţiei paliative care, împreună cu preoţii slujitori, au chemat prin rugăciune mila Lui Dumnezeu în dobândirea sănătăţii şi a linistei sufleteşti. Taina Sfântului Maslu este o slujbă mult îndrăgită de credincioşii bisericii ortodoxe şi care bucură mult sufletele, atunci când, este ascultată şi aplicată în viaţa de zi cu zi. Mulţumesc părintelui Florin Călăraşu de la Parohia "Adormirea Maicii Domnului" - Paşcani pentru prezenţă la slujba Sfântului Maslu. Dumnezeu să ne ajute să fim sănătoşi şi să trăim viaţa împreună cu Hristos.