Cuvioasa Parascheva - mijlocitoarea celor bolnavi

Viața parohiei Octombrie 17, 2012

Este bine cunoscută râvna credincioşilor ortodocşi pentru cultul sfintelor moaşte şi mai ales pentru moaştele Sfintei Cuvioasei Parascheva de la Iaşi. Mii de oameni, din ţară şi străinătate se aşează pentru multe ore, la rând, pentru a atinge, doar câteva secunde, racla cuvioasei. De ce fac aceasta? Pentru că aceşti oameni au simtit mijlocirea Cuvioasei Parascheva în problemele de sănătate pe care le au sau în rezolvarea unor supărări, care nu de puţine ori, lovesc în oameni.

În ziua pomenirii Cuvioasei Parascheva, la biserica spitalului din Paşcani, dar şi în spital, s-au împărţit credincioşilor prezenţi, busuioc, flori şi iconiţe de la racla cuvioasei. De-a lungul anilor s-a format o tradiţie : tot busuiocul adus de credincioşi la sfânta biserică, pentru ziua crucii şi cu alte prilejuri, să fie dus şi atins de racla Cuvioasei Parascheva, pentru ca apoi, să fie oferit credincioşilor, care din diverse pricini nu au putut ajunge la Iaşi. Un moment frumos care a adus încredere atât pentru pacienţii creştini spitalizaţi cât şi pentru vizitatorii acestora.