Concert de colinde în holul central al Spitalului Municipal de Urgenţă Paşcani

Viața parohiei Decembrie 21, 2012

Vineri 21 decembrie 2012 în holul central al Spitalului Municipal de Urgenţă s-a desfăşurat concertul de colinde pe care biserica spitalului îl organizează în fiecare an pentru cadrele medicale lucrătoare în spital, dar şi pentru bolnavii spitalizaţi. La eveniment a participat orchestra de muzică populară "Plaiuri Păşcănene" de la Clubul Copiilor din Paşcani, dirijată de domnul profesor Gigi Arşinel, corul Bisericii "Sf. Ioan" din incinta spitalului alcătuit din tineri care sprijină şi activităţile sociale pe care biserica le desfăşoară în spital şi corul "Luminiţa" al asociaţiei "Şansa 2010" coordonat de doamna profesoară Mihaela Spiridon. Momentul a fost unul deosebit, tinerii artişti reuşind prin virtuozitate, să introducă asistenţa, alcătuită din personal medical şi administrativ al spitalului, dar şi bolnavi spitalizaţi, în atmosfera sfântă a sărbătorilor de Crăciun. La final domnul director al spitalului dr Costică Pânzaru a mulţumit colindătorilor pentru evenimentul desfăţurat şi cu acest prilej a acordat cinci distincţii pentru cei mai buni salariaţi din spital. Mulţumim Lui Dumnezeu că se mai pot desfăşura astfel de evenimente în aceste instituţii medicale, care ne ajută să ne înţelegem, mai bine, menirea noastră ca şi oameni, în această lume.