Fără titlu....!

Viața parohiei Martie 25, 2013

Astăzi am săvârsit în spital botezul unei fetiţe adusă pe lume de o altă fetiţă. Este greu să inţelegi, în aceste timpuri, de reală încercare pentru fiecare dintre noi, cum  o copilă, care încă nu a primit buletinul de identitate, vine într-un spital pentru a da naştere unui alt copil. Medicul chirurg, care a asitat la naştere, o  doctoriţă evlavioasă şi plină de încredere în ajutorul Lui Dumnezeu, imi mărturisea "....că la vârsta aceasta ea, în copilărie,  se juca cu păpuşile....".  Stau şi mă întreb ce se întâmplă astăzi cu copii noştri? În ce vremuri trăim de suntem martori la asemenea momente total anapoda? În aceast timp de pregătire pentru marea sărbătoare a Învierii Domnului, noi preoţii suntem chemaţi să învăţăm şi faptul că, familia, biserica, şcoala şi societatea trebuie să-i ajute pe copii şi tineri ca aceştia să nu confunde libertatea cu libertinajul sau cu înstrăinarea de propria lor familie şi nici fericirea cu individualismul atotsuficient. Cu toţii trebuie să lucrăm şi să promovăm frumuseţea vieţii în aşa fel încât, omul să fie aşezat pe un făgaş binecuvântat de Dumnezeu. Rog pe Bunul Dumnezeu să aibă în grijă pe prunca nou botezată Maria-Luisa, iar tânăra mămică să fie ocrotită şi lumintă mintea pentru a fi alături de copil până la sfârşitul vieţii !