Milostenia clasei 0 ...

Viața parohiei Aprilie 29, 2013

În ajunul sărbătorii Floriilor, elevii clasei 0 din cadrul Liceului „Miron Costin” - Paşcani au împodobit biserica spitalului, cu frumuseţea prezenţa lor, alături de doamna învăţătoare Nicoleta Ancuţa. Şi pentru că au păşit pragul unei biserici aflate în imediata apropiere a unui spital, loc unde sunt spitalizaţi şi copii, s-au gândit să aducă cu ei jucăriile lor preferate pentru a fi daruite copiilor, care în perioada pascală, sunt internaţi în spital. Aşa se face că, fiecare a adus câte pungă cu jucării dăruind astfel bucurie din bucuria lor copiilor care sunt spitalizaţi. Au venit în biserică s-au închinat Sfintei Cruci şi apoi au lăsat Maicii Domnului darul lor. Le mulţumim copiilor pentru generozitate şi, nu în ultimul rând, doamnei învăţătoare care îi educă cu multă resposabilitate!  Rugăm pe Hristos Cel Înviat din morţi să le răsplătească efortul !