Duminica Mironosițelor, prilej de respect și recunoștință!

Cuvinte duhovnicești Mai 2, 2020

Aleasă recunoștință femeilor mironosițe care sprijină și ajută pe cei bolnavi și pe rudele acestora !

Dragilor creștini, Hristos a Înviat!

În ajun de Duminică, timp în care ne bucurăm de Învierea Domnului nostru Iisus Hristos aducem un omagiu, mulțumire și recunoștință femeilor mironosițe. Cine sunt ele? Cele care au vestit primele Învierea Domnului Iisus Hristos, acele femei care L-au slujit, din propria lor agoniseală pe Mântuitorul Iisus Hristos, L-au admirat şi L-au preţuit, au văzut răstignirea Lui şi au plâns pentru suferinţele Lui, și pe care Sfânta Biserică le cinstește, în această Duminică numită a mironosițelor. Mironosiţele, cu multă duioşie şi mult respect, dis-de-dimineaţă, în ziua cea dintâi a săptămânii, care urma după sâmbătă, au mers la mormântul Mântuitorului Iisus Hristos ca să împlinească ceea ce au început să facă Iosif din Arimateea şi Nicodim, care au uns cu aloe şi cu smirnă trupul Mântuitorului înainte de înmormântare. Acum însă ele aduc miruri de mare preţ pentru a cinsti, după obicei, pe Iisus Domnul Cel îngropat şi, în acelaşi timp, pentru a împiedica descompunerea sau stricăciunea trupului Său. Spre surprinderea acestor femei curajoase, Cel ce trebuia uns cu miruri de mare preţ a înviat din morţi, iar stricăciunea n-a cuprins trupul Său. De ce? Fiindcă ” Învierea lui Hristos nu este revenire la viaţa biologică marcată de compunere şi descompunere, ci Învierea Lui este trecere la viaţa cerească, la viaţa veşnică, la viaţa fără de moarte şi fără de stricăciune, după cum ne arată cântările acestei duminici". Femeile mironosiţe reprezintă şi pe acele femei care au devenit, prin lacrimi de pocăinţă şi prin multă rugăciune, prin nevoinţă şi prin slujbe dis-de-dimineaţă în biserică, maici sau călugăriţe născătoare de virtuţi sfinte ale credinţei creştine: evlavia, smerenia, ascultarea, bunătatea inimii. Aşadar, ca femei credincioase, femeile mironosiţe reprezintă, mai ales în aceste timpuri, pe femeile medic, asistente medicale, infirmiere care îngrijesc bolnavi, apoi pe mamele şi fetele din familiile evlavioase. Mai reprezintă şi pe femeile care sunt milostive cu cei îndoliaţi, cu cei întristaţi, cu cei ce sunt în pragul stricăciunii vieţii din cauza păcatului şi a morţii sau aduc bucurie celor pe care îi ajută, purtând în sufletul lor şi arătând în jur, lumina şi bucuria Învierii lui Hristos. Cu prilejul Duminicii Femeilor Mironosițe, adresăm mulţumiri și binecuvântări tuturor femeilor creștine pentru întreaga lor lucrare și activitate săvârșită spre binele poporului român și le dorim tuturor sănătate, ajutor în viaţă, pace și bucurie sfântă, întru mulţi și binecuvântați ani!

Cu urări de bine și în nădejdea revederii în Sfânta Biserică! Pr Gigi Daniel Ioan

Citește alte articole despre: mironosite