Tinerețe curioasă, dornică de a-L cunoaște!

Viața parohiei Noiembrie 6, 2022

De nenumărate ori mi-am arătat încrederea în tineri ca fiind cei care poate, într-o bună zi, vor purta grija noastră a celor care ne străduim să ne aranjăm, mai cu atenție, veșnicia.  Deși există, o aud frecvent, în rândul persoanelor trecute de o anumită vârstă, ideea că tinerii de astăzi nu sunt interesați de nimic altceva decât de acele dispozitive online care să le stârnească curiozități sau și mai rău, de anumite tratamente, cu bună știință,  care să le asigure o liniște toxică și dependentă, totuși o repet nu este așa! Sunt tineri frumoși dornici de cunoaștere, de a face ceva bun și util nu numai lor ci mult mai mult și celor din jur. I-am descoperit din nou acum câteva zile când la o simplă chemare au umplut biserica spitalului. Grație, doamnelor profesoare de religie Vasilica Dimitriu și Mihaela Spiridon, tineri din clasele VIII-XII din cadrul Liceului ”M. Sadoveanu” – Pașcani, au răspuns foarte responsabil într-un proiect desfășurat, de ceva vreme, în biserica spitalului din Pașcani prin donația unor produse de igienă și apă plată pacienților spitalizați în special în secția paliative a Spitalului Municipal de Urgență Pașcani. Au venit s-au închinat în liniște la icoanele bisericii și, atât cât am reușit, le-am transmis un mesaj de curaj și încredere în viață, toate dublate de credință în Hristos. A fost un moment deosebit pentru că am văzut pe chipul lor dorință de cunoaștere a drumului care să le asigure, cât de cât, o stabilitate. Sunteți frumoși și gestul vostru vă întărește să credeți frumos și responsabil în viață! În numele personalului medical personal Vă Mulțumesc pentru tot și vă mai aștept pe la biserică!

Alese mulțumiri doamnelor profesoare menționate în speranța unei frumoase colaborări!

Cu prețuire, pr. Gigi-Daniel Ioan, preot de caritate și secretar al Protopopiatului Pașcani

Citește alte articole despre: activitate socială