Biserica Spitalului „Dr. C. I. Parhon“ din Iaşi a fost sfinţită de IPS Mitropolit Teofan

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 22, 2017

Bolnavii şi personalul medical al Spitalului Clinic „Dr. C. I. Parhon“ din Iaşi vor putea participa de acum înainte la slujbe în Biserica „Izvorul Tămăduirii“, situată chiar în incintă. Ca o încununare a eforturilor tuturor celor implicaţi în ridicarea şi amenajarea noului locaş de cult, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, înconjurat de un sobor impresionant de preoţi şi diaconi, a săvârşit slujba de sfinţire a bisericii, prin stropire cu apă sfinţită şi prin ungere cu Sfântul şi Marele Mir a pereţilor exteriori şi interiori, precum şi a Sfântului Altar. Din sobor, alături de pr. Daniel Duca, misionar de caritate în cadrul Spitalului Clinic „Dr. C. I. Parhon“, au făcut parte şi arhim. Nichifor Horia, exarhul administrativ al mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor, pr. Mihai Prodan, inspector eparhial în cadrul Sectorului de asistenţă socială şi medicală al Arhiepiscopiei Iaşilor, pr. Toma Gradinaciuc, protopop al Protopopiatului 1 Iaşi.

„Aduc mulţumire lui Dumnezeu pentru că o nouă scară către Cer, această bisericuţă, a fost înălţată spre bucuria Cerului şi a pământului, ca izvor de tămăduire pentru suferinzii acestei lumi. Suntem în zi de mare sărbătoare - Izvorul Tămăduirii - la sfinţirea unei biserici cu hramul Izvorul Tămăduirii, într-un aşezământ medical care are drept scop alinarea suferinţelor celor care sunt atinşi de o boală sau alta“, a subliniat Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei în cuvântul de învăţătură.

La finalul slujbei de târnosire, pr. Daniel Duca a mulţumit Înaltpreasfinţitului Teofan, binefăcătorilor şi tuturor celor prezenţi, subliniind în câteva cuvinte importanţa zilei pentru biserica şi spitalul în care slujeşte. Pentru ostenelile sale, părintele misionar de caritate din cadrul Spitalului Clinic „Dr. C. I. Parhon“ a fost hirotesit iconom stavrofor de către IPS Teofan. De asemenea, au fost evidenţiate persoanele care s-au ostenit cel mai mult şi au ajutat la amenajarea locaşului de închinare, acestea primind distincţii şi diplome de vrednicie din mâna Mitropolitului Moldovei şi Bucovinei. Managerul unităţii medicale, Bogdan Sergiu Cojocaru, a primit cu această ocazie distincţia „Crucea Moldavă“. De asemenea, a fost evidenţiată familia Sireteanu Jenică şi Maria, împreună cu fiul Cristian-Vasile, care a donat o sumă foarte importantă de bani pentru ridicarea locaşului de cult, sumă strânsă iniţial cu intenţia demarării unei afaceri.

Conform rânduielii bisericeşti, credincioşii prezenţi la slujba de sfinţire s-au închinat şi în Sfântul Altar.