Copii vestind Nașterea Domnului la biserica spitalului

Evenimente Decembrie 22, 2019

Biserica spitalului din Pașcani a fost gazda unui eveniment cultural deosebit în ajun de sărbătoare a Crăciunului prin prezența copiilor având cu dânșii minunatul cânt al colindului. Îmbrăcați în costumul tradițional popular românesc  aceștia au adus bucuria Nașterii Domnului, interpretând frumoase colindele tradiționale, exprimând prin formă și mesaj glasul sfânt al Sfintei Evanghelii şi al Bisericii. A fost un moment deosebit atât pentru pacienți, însoțitorii acestora pentru cadrele medicale, dar și pentru toți credincioșii  prezenți în biserică. Felicităm părinții și cadrele didactice care au îndrumat copii și i-au învățat  acest ecou popular şi artistic al cântărilor bisericeşti liturgice arătat prin colinde. De asemenea aducem mulțumiri doamnei Mihaela Ungureanu, profesor de canto popular la Clubul Copiilor din Pașcani, pentru modul în care promovează cultura și credința creștină!

Citește alte articole despre: colinde