Liniștea milosteniei

Anunțuri / comunicate Martie 20, 2018

A vorbi azi despre milostenie sau, milă, în adevăratul sens al cuvântului, este orecum dificil și pentru unii chiar scandalos.  Însă, în această viteză a faptelor în care ne desfășurăm viața, există destui oameni care conștientizează faptul că, doar biserica le vorbește despre curaj, despre frumusețea vieții trăită în preajma Lui Hristos, despre  greșelile făcute în viață și care nu trebuiesc repetate, apoi că este important să arătăm prețuire față de natură și nu în ultimul rând  auzim și învățăm ce înseamnă, cu adevărat, unitatea de neam și de credință. Toți acești oameni minunați, în zi de duminică, la Sfânta Liturghie îl apelează tainic pe Dumnezeu și primesc puteri sporite pentru a învinge greutatea unei săptămâni, dar și generozitatea pe care o demonstrează față de cei neputincioși și încercați de suferință.                                                              Doresc să mulțumesc tuturor, care sprijină activitățile filantropice desfășurate de biserica noastră în spital și să-i asigur de faptul că, Dumnezeu nu rămâne dator la nimeni dintre oamenii care sunt sensibili la suferința semenilor. Dumnezeu să vă răsplătească jertfa!

A vorbi azi despre milostenie sau, milă, în adevăratul sens al cuvântului, este orecum dificil și pentru unii chiar scandalos.  Însă, în această viteză a faptelor în care ne desfășurăm viața, există destui oameni care conștientizează faptul că, doar biserica le vorbește despre curaj, despre frumusețea vieții trăită în preajma Lui Hristos, despre  greșelile făcute în viață și care nu trebuiesc repetate, apoi că este important să arătăm prețuire față de natură și nu în ultimul rând  auzim și învățăm ce înseamnă, cu adevărat, unitatea de neam și de credință. Toți acești oameni minunați, în zi de duminică, la Sfânta Liturghie îl apelează tainic pe Dumnezeu și primesc puteri sporite pentru a învinge greutatea unei săptămâni, dar și generozitatea pe care o demonstrează față de cei neputincioși și încercați de suferință.   Doresc să mulțumesc tuturor, care sprijină activitățile filantropice desfășurate de biserica noastră în spital și să-i asigur de faptul că, Dumnezeu nu rămâne dator la nimeni dintre oamenii care sunt sensibili la suferința semenilor. Dumnezeu să vă răsplătească jertfa!  pr. Gigi-Daniel Ioan

Citește alte articole despre: milostenie