Liturghie arhierească şi sfinţire de casă parohială la Hilişeu Horia

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 28, 2017

La ora 7:45, clopotele au anunţat sosirea ierarhului la biserica din sat, unde a fost întâmpinat cu Sfânta Evanghelie şi Sfânta Cruce de soborul de preoţi slujitori, de copii cu buchete de flori în mâini şi de domnii Ioan Butnaru, primarul comunităţii, şi Mihai Constantin Maxim, viceprimar.

După săvârşirea rânduielii de închinare pentru slujbă, a început Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, avându-l ca protos pe Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, în fruntea unui sobor alcătuit din 15 preoţi şi 2 diaconi, dintre care amintim pe pr. Stelian Ciurciun - protopop de Dorohoi şi pr. Constantin Muha - directorul Seminarului Teologic Liceal „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi. Răspunsurile la strană au fost date de un mic grup psaltic alcătuit din elevi şi absolvenţi ai Seminarului Teologic Liceal Dorohoi. Slujba s-a săvârşit într-o stare de intensă trăire duhovnicească, aducând pace, linişte şi bucurie deosebită în sufletele celor prezenţi şi prin citirea rugăciunii arhiereşti de dezlegare a păcatelor.

După apolisul Sfintei Liturghii, a fost oficiată slujba de hirotesie în treapta de iconom stavrofor a părintelui paroh Mihai-Silviu Ţigănescu, distincţie acordată din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, ca o recompensă pentru misiunea desfăşurată în cei 13 ani la nivelul parohiei şi Protopopiatului Dorohoi şi a celor 17 ani de preoţie (incluzând şi anii din Parohia Ivancăuţi, Protopopiatul Darabani). De asemenea, au fost acordate din partea Centrului eparhial distincţii de vrednicie pentru cei care au susţinut lucrarea de construire a casei parohiale.

Au urmat luări de cuvânt din partea părintelui protopop, care a prezentat activitatea părintelui Mihai-Silviu Ţigănescu în parohiile Ivancăuţi - Protopopiatul Darabani şi Hilişeu Horia şi în cadrul Protopopiatului Dorohoi, a părintelui director, care a prezentat activitatea părintelui Mihai- Silviu de când a fost elev al Seminarului dorohoian şi până astăzi ca pedagog al aceluiaşi seminar, a părintelui paroh, care a mulţumit pentru distincţia primită, dedicând-o familiei şi celor care i-au fost alături în toţi aceşti ani, a domnului primar, care a adresat un cuvânt de recunoştinţă, a Preasfinţitului Părinte Calinic Botoşăneanul, care a expus câteva învăţături desprinse din însemnătatea zilei şi a împărtăţit celor de faţă binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan şi iconiţe cu Sfântul Proroc Ilie. Amintim şi prezenţa reprezentanţilor autorităţilor judeţene, precum şi a doamnei senator Doina Federovici, a domnilor deputaţi Costel Lupaşcu şi Marius Budăi, parlamentari ai judeţului Botoşani.

La finalul slujbei a fost împărţită anafura, iar din partea Comitetului parohial, sprijinit de unii dintre enoriaşi, au fost dăruite tuturor participanţilor pachete cu hrană.

În continuare, soborul de slujitori s-a îndreptat către casa parohială, situată pe culme, la intrarea în sat dinspre Dorohoi, unde a fost oficiată slujba de sfinţirea a acesteia, avându-l ca protos pe Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul. A fost o zi deosebită pentru întreaga comunitate, bucurie din care s-au împărtăşit şi cei veniţi din alte părţi (din satele învecinate, din Dorohoi şi din Stulpicani - Suceava) la sărbătoarea satului. Bucuria împlinirii multor idealuri şi deziderate, trăirea comuniunii în duh şi adevăr, mulţumirea sufletească pentru truda depusă, lacrimi şi recunoştinţă pentru ajutorul dat de Dumnezeu prin oameni, zâmbete pentru bucuria întâlnirii - toate îngemănate în Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie arhierească oficiată în Parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”- Hilişeu Horia, după un răstimp de 25 de ani de la trecerea unui arhiereu pe aceste plaiuri binecuvântate. (Pr. ic. stavr. Ţigănescu Mihai- Silviu)