Membri ai ATOR Piatra Neamţ, pelerini în nordul Bucovinei

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 21, 2017

Primul obiectiv vizitat a fost Mănăstirea Cămârzani, unde tinerii atoreni au participat la Sfânta Liturghie. A urmat apoi închinarea la mănăstirile Voroneţ şi Humor, unde tinerii au realizat cât de vrednici au fost strămoşii noştri, voievozii şi martirii neamului nostru românesc. Aceştia şi-au investit averile în lucruri care dăinuie şi astăzi. Pe lângă aşezările monahale vizitate, tinerii s-au bucurat şi de frumuseţea muzeelor bucovinene. Muzeul Oului, care aparţine doamnei Lucia Condrea, cuprinde peste 5.000 de exponate aşezate artistic pe suprafaţa celor două nivele ale clădirii în 56 de vitrine structurate în 3 secţiuni. Într-un final atorenii au ajuns la Putna, destinaţia principală a pelerinajului. În incinta mănăstirii se găsesc moaştele Sfântului Mitropolit Iacob Putneanul şi mormântul Sfântului Voievod Ştefan cel Mare.

A doua zi, tinerii au mers dis-de-dimineaţă la Mănăstirea Sihăstria Putnei. În ciuda frigului straşnic, au reuşit să  păstreze căldura în inimi. După ce s-au închinat, au mers la mormântul vrednicului de pomenire monahul Proclu Nicău. Acolo au poposit câteva minute, aducându-şi aminte de frumoasele învăţături pe care părintele le spunea. Au urmat câteva popasuri la mănăstirile Dragomirna, Bogdana, Arbore şi „Sfântul Ioan cel Nou“ de la Suceava. Închinându-se la moaştele Sfântului Ioan ce Nou şi aflând viaţa lui, pelerinii au rămas impresionaţi de credinţa acestui tânăr negustor, care a preferat să-şi piardă viaţa decât să se lepede de Hristos. A urmat vizitarea Cetăţii de Scaun a Sucevei, loc unde şi-au adus aminte de bătălia din 1494, şi a Muzeului Satului Bucovinean, un loc plin de avere, unde au aflat detalii despre tradiţiile referitoare la naştere, nuntă şi înmormântare. (Ţapu Gina, ATOR Piatra Neamţ)