Sfântul Spiridon, mijlocitorul celor bolnavi

Cercuri pastorale Decembrie 12, 2019

Dumnezeu ascultă întotdeauna rugăminților oamenilor încercați!

De o bună perioadă de timp, la biserica spitalului din Pașcani se săvârșește, în după amiaza pomeniri Sfântului Ierarh Spiridon, slujba Sfântului Maslu de obște, așa cum este cunoscută în popor, adică o slujbă săvârșită în sobor de preoți. Prilejul l-a constituit desfășurarea Cercului Pastoral nr.1 în biserica spitalului, iar locul desfășurării slujbei Sfântului Maslu a venit și ca o necesitate misionară a timpurilor, ținând cont de multitudinea suferințelor oamenilor bolnavi, din ce în ce mai mulți, în ultima perioadă. Au participat pacienți spitalizați, însoțitori ai acestora, cadre medicale și credincioși din oraș. Momentul a fost unul înălțător și de un real folos duhovnicesc pentru toți cei prezenți. Finalul slujbei a fost marcat de intonarea unor colinde, de către preoții slujitori, apoi de cuvântul de învățătură, rostit de către părintele protoiereu Pavel Postolachi și părintele de caritate Gigi-Daniel Ioan și o scurtă încheiere adresată de către părintele Juncanariu Ioan, președintele Cercului Pastoral nr. 1. Mulțumim sfântului Ierarh Spiridon pentru a acest moment, și-l rugăm ca permanent să ne mijlocească rugăciunile noastre înaintea Bunului Dumnezeu!

La Mulți Ani!

Citește alte articole despre: Sfântul Spiridon