(Video) Izvorul tămădurii - hram la Mănăstirea Bistrița

21 Aprilie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, unul din hramurile Mănăstirii Bistrița, a fost și anul acesta serbată de zeci de nemțeni. În ciuda vremii deosebit de reci pentru această perioadă, numeroși credincioși au luat parte la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie de la mănăstirea din județul Neamț. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de un sobor de preoți și diaconi.

Conform tradiției, după slujbă, a avut loc procesiunea cu Icoana Făcătoare de minuni a Sfintei Ana în jurul sfântului lăcaș de cult. Această icoană domnească este una din cele mai vechi din țară, fiind aici de la începutul secolului al XV-lea.

Ctitorie a domnitorului Alexandru cel Bun, Mănăstirea Bistrița se numără printre cele mai vechi mănăstiri voievodale din Moldova, fiind construită în anul 1406.